Fotball

Premier League: Hvem får sparken først?

juli 27, 2019

Premier League-trenerne tjener fyrstelig. Men, finnes det en mer usikker jobb? En ny sesong står for døra, og vi ser nærmere på hvem som får sparken først… 

Enkelte trenere har en lettere hverdag enn andre. Det betyr ikke at managerne i de store, rike klubbene nødvendigvis sitter tryggere enn kollegaene i Norwich, Sheffield United og Burnley. 

Steve Bruce (5.00) – Den gamle stopperkjempen er markedets favoritt til å miste jobben som førstemann. Forlot en trygg tilværelse i Sheffield Wednesday for å lede en klubb hvor den britiske Arbeidsmiljøloven på ingen måte står i høysetet. Ble frarådet å ta jobben av selveste Alan Shearer, men Bruce er åpenbart klar for en utfordring av de sjeldne. I tillegg til å ha sikret seg Premier Leagues mest utsatte jobb, er Bruce divisjonens dårligst betalte manager med £1 million i årslønn.

Ole Gunnar Solskjær (7.00) – Oddssetterne vil ha det til at nordmannen er blant favorittene til å miste jobben. Vi er sannelig ikke så sikre på dét. For det første har resultatene så langt i sesongoppkjøringen vært oppløftende med seire over Leeds, Inter og Tottenham. For det andre – og kanskje viktigst av alt – burde djevlene ta en liten pause fra sparking av trenere. Etter å ha forsøkt David Moyes, Louis van Gaal og Jose Mourinho bør Solskjær få tid. Den gamle Molde-treneren har fått penger til spillerkjøp. Tid vil han også få – ikke minst fordi Ed Woodward ikke har råd til ytterligere en feilslått treneransettelse på CV’en. 

Djevlene virker å være på gang igjen etter skuffelsene forrige sesong. Blir Ole Gunnar Solskjær sittende som deres trener? 

Graham Potter (7.00) – Brighton-treneren har gått en uvanlig vei for å sikre seg Premier League-hyre. Tre opprykk med svenske Östersund og cupmesterskap med samme klubb betalte seg i form av managerjobben i Swansea forrige sesong. Etter en trøblete innledning klokket The Swans inn i en 10. plass. Trengte tid på seg for å implementere sin pasningsorientert fotball, og er avhengig av tålmodighet i Brighton også. Forgjengeren Chris Hughton maktet å holde the Seagulls i Premier League, uten at det var tilstrekkelig for klubbens høye herrer. 

Roy Hodgson (11.00) – Gode, gamle Hodgson har fått æren for at Crystal Palace fremdeles er et Premier League-lag. Strengt tatt burde Wilfried Zaha være mannen som bæres på gullstol. Croydon-klubben har allerede solgt WanBissaka til djevlene, mens Zaha etter alle solemerker forsvinner til en større arbeidsgiver. Da er The Eagles plutselig i trøbbel. Roy Hodgson også, for den del. 

Manuel Pellegrini (13.00) – Hammers-fansen fikk det akkurat som de ønsket. Bort med overlevelsesekspertene Sam Allaryce og David Moyes, og inn med forhenværende City-trener Manuel Pellegrini. Chileneren har hatt store penger til rådighet, men ledet tross alt Østkant-klubben til deres første topp 10-plassering siden 2016. Issa Diop, Felipe Anderson og Sebastien Haller har alle blitt hanket inn, og West Ham har slått egen overgangsrekord tre ganger siden ansettelsen av Pellegrini. Pengebruken fordrer resultater. Ambisjonsnivået tillater ikke nye 10. plasser. 

Chris Wilder (13.00)Sheffield United sikret seg direkte opprykk fra Championship forrige sesong.  Regnes som et av Premier Leagues svakeste mannskap, og har på ingen måte like dype lommer som rivalene. 23-åringen Lys Mousset er handlet inn for i underkant av £10 millioner (overgangsrekord), uten at vi klarer å se at angriperen alene skal holde Blades og Wilder unna trøbbel. Trenerveteranen kan fort bli ofret i jakten på fornyet toppserie-kontrakt. 

Sheffield United og Chris Wilder spås en vanskelig sesong i Premier League

Daniel Farke (15.00) – En manager av Dortmund-skolen i likhet med Liverpool-trener Jürgen Klopp og ex-Huddersfields David Wagner. Norwich vant fjorårets Championship, uten at det nødvendigvis er en overførbar prestasjon hva angår Premier League-overlevelse. The Canaries har forsterket med høyrebacken Sam Byram fra West Ham – én av totalt tre nyervervelser til en samlet pris av £1 million. Slikt holder som regel ikke i møte med Premier League-hverdagen. Huddersfield og Wagner forsøket samme taktikk, med fratredelse og nedrykk som fasit. 

Frank Lampard (15.00) – Klubben har forbud mot å hente nye spillere. Landets beste akademi har likevel produsert kvalitetsspillere på rekke og rad. HudsonOdoi, LoftusCheek og Tammy Abraham burde vel duge i krisetider? Når man har en klubblegende på sidelinja trenger man ikke peke mot utgangsdøra så snart det skulle skje arbeidsuhell. 

Dean Smith (15.00) – Den tidligere Walsall – og Brentford-manageren har brukt £120 millioner på nye spillere denne sommeren. Det forteller oss to ting: 1) Aston Villas eiere er ute etter mer enn bare å holde seg i Premier League, og 2) manager Smith vil kjapt oppleve press om resultatene uteblir. Som Fulhams pengebruk beviste forrige sommer, er det ikke alltid sammenheng mellom millioner brukt og gode tabellposisjoner. 

Javi Gracia (17.00) – Spanjolen er noe så uvanlig som en Watford-manager med mer enn én sesong bak seg på Vicarage Road. Ble ansatt i januar 2018, og leverte umiddelbart stødige resultater. Ledet the Hornets til en imponerende 11. Plass i fjorårets Premier League, og FA Cup-finale. Har tilsynelatende et meget godt samarbeid med klubbens eiere, Pozzo-familien. Får ikke bruke ubegrenset med penger, men Watford har vist seg gode på overgangsmarkedet. 

Ralph Hasenhüttl (17.00)Southamptons-treneren er for all del en dyktig herremann. Østerrikeren har maktet å få maksimalt ut av et Saints-mannskap tilnærmet blottet for kvalitetsspillere. 51-åringen ble hentet til sørkyst-klubben i desember 2018. Southampton-tilværelsen blir ikke nødvendigvis særlig langvarig om ikke spillerstallen forsterkes. Hasenhüttl er en av de heteste navnene til å få fyken først. 

Marco Silva (17.00) – Portugiseren var i lang tid gjenstand for et feide mellom tidligere arbeidsgiver Watford og nåværende klubb, Everton. Silva har fått så vel penger som tid på seg til å sette sitt preg på the Toffees. Klubbeierne jobbet lenge for å få sin foretrukne manager, og vil trolig ikke sende Silva på dør ved første feilskjær. Dersom supporterne på Goodison får god fotball, kan de tilgi det meste. De ønsker i alle fall ikke en ny Sam Allardyce

Unai Emery (21.00) – Spanjolen har gjort sine saker godt etter trenerlegenden Wengers avskjed. Emery ledet Arsenal til femteplass forrige sesong – kun ett poeng bak erkerivalene Tottenham – og tapte Europa League-finalen for Chelsea. Klubben har ikke finansielle muskler til å hevde seg på overgangsmarkedet, og har tatt en del sjanser på spillere fra fotballens restekasse. Ikke alle kjøpene har betalt seg, noe som spesielt er utslagsgivende defensivt. The Gunners trenger sårt forsterkninger i forsvar – spesielt om kaptein Koscielny streiker seg bort fra Nord-London. Manager Emery sitter trolig trygt. Det er bare å se til djevlene for å vite hva som skjer når en trener ala Ferguson takker av etter flere tiår i sjefsstolen. 

Arsenal-manager Unai Emery har mye å rydde opp i på the Emirates. Får han tiden han trenger? 

Sean Dyche (26.00)Burnley spiller en fryktelig type fotball. Du vet, den typen fotball som Tony Pulis gjorde til Stoke sitt varemerke – før fansen og klubbeierne ble lei av plasseringer midt på tabellen. Vel, Stoke kvittet seg med overlevelsesgarantisten Pulis, for å satse på lekker fotball med Mark Hughes i sjefsstolen. Mens the Potters befinner seg i Championship nå, kan Burnley nyte en trygg tilværelse med pragmatikeren Dyche ved roret. The Clarets slet med tynn tropp da de måtte sjonglere europacup-forpliktelser og hjemlig seriespill. Ingen fare nå som Lancashire-laget kun har ligaen å fokusere på. Som om ikke dét var nok: Dyche har rykket ned med Burnley før uten å få sparken. 

Brendan Rodgers (26.00) – Liverpools gamle pratmaker er tilbake i Premier League. Nord-iren hadde et opphold i Celtic, hvor han fikk med seg noen sedvanlige ligagull. Det skal bli vanskeligere å levere med Leicester, selv om blåtrøyene klarte det “umulige” for et par sesonger siden. Med Tielemans og Maddison kan Vardy få flere sjanser å jobbe med, og det kan bli hyggelig å være Rodgers. Sitter trygt så lenge Leicester ikke befinner seg nede i nedrykksstriden. 

Nuno Espirito Santo (34.00) – Hvor trygt sitter en trener som ledet Wolves til 7. plass i Premier League? Man skulle tro at Santo får nøkkelen til byen og statue reist utenfor Molineux for en slik prestasjon. Men, styreformann Jeff Shi er en kravstor herremann. Klubben har tatt enorme skritt etter Fosun Internationals inntreden. Det betyr ikke minst at store pengesummer er brukt på spillere – inkludert £50 millioner hittil denne sommeren. Oppsummert: Santo blir sittende som Wolves-trener så lenge resultatene fortsetter å bli stadig bedre. 

Eddie Howe (34.00) – 41-åringen har i realiteten vært Bournemouth-manager siden 2008, selv om Howe riktignok hadde et lite heldig opphold i Burnley tilbake i 2011/2012. Både klubb og trener er på det rene med at gresset trolig ikke er grønnere på den andre siden. Har ledet Dorset-klubben til tre opprykk og maktet å etablere The Cherries i Premier League. 16-9-12-14 er respektabelt. Å holde seg i det beste selskap med en særegen, positiv spillestil er imponerende. Howe får ikke sparken. 

Mauricio Pochettino (51.00) – Pochettino er faktisk et av de mest interessante navnene i dette markedet. Ikke fordi argentineren har levert svake resultater – langt ifra. Ikke fordi den forhenværende Southampton-manageren ikke makter å utvikle unggutter til Premier League-stjerner – på ingen måte. Snarere fordi forholdet til styreformann Daniel Levy er iskaldt. Den gjerrige Levy har slett ikke gitt Pochettino ryggdekning i overgangsmarkedet tidligere, og regelrett gjort jobben vanskelig for egen manager. Pochettino har selv sendt en rekke stikk i Levys retning tidligere. Spørsmålet er hvor lenge de kan eksistere i samme klubb? 

Pep Guardiola (101.00) – Kan man sparke en manager som Guardiola? Niks. 

Jürgen Klopp (101.00) – Klopp jakter klubbens første Premier League-tittel. Da må Liverpool heve seg ytterligere etter en sesong hvor de enste ett poeng bak Manchester City. Det er vi ikke sikre på er mulig. Ei heller er det mulig å se hvordan man skulle erstattet Klopp med en bedre manager. Klopp sitter så lenge han ønsker.

Hvem tror du får sparken som førstemann i årets Premier League?